Allium ursinum
Magyar népi nevei: medvehagyma, vadfokhagyma, boszorkahagyma, erdei fokhagyma
A spárgavirágúak rendjének, az amarilliszfélék családjának újra felfedezett, divatos képviselője. Lomberdők, parkos területek aljnövényzetének tagja. Tömegesen jelenik meg bükkösökben, gyertyános erdeinkben.
A népi gyógyászat ősidők óta alkalmazza bélfertőtlenítésre, hurutok kezelésére, emésztés javítására, tavaszi és őszi tisztítókúrákon. Bőrkiütések ellen külsőleg, mint lemosó szert, belsőleg vértisztításra alkalmazták.
http://sorselemzes-lelekgyogyaszat.hu/gyogynovenytura/
Tudományosan is igazolt hatásai: érelmeszesedés és magas vérnyomás ellen hatásos, érvédő és szívvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Igazoltan alkalmas a trombózis kialakulásának megelőzésére, emellett koleszterin és vércukorszint csökkentő, természetes antibiotikum, antioxidáns. Véralvadásgátlókkal együtt fogyasztva fokozott körültekintést igényel.
Március végén, áprilisban gyűjthetjük föld feletti leveleit. Mindig legyen figyelmünk arra, hogy csak annyit szedjünk, amennyit ténylegesen fel is használunk. Így óvjuk tudatosan a vadállományt, hogy másoknak is, és jövőre ismét elegendő mennyiséget adhasson a Természet.
Levelei könnyen összetéveszthetőek a májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis) leveleivel, amelyek szívre ható kardiotonikum anyagokat tartalmaznak. A gyöngyvirág is természetes gyógyszer, azonban felhasználása megfelelő óvatosságot igényel még a szakembertől is. A medvehagyma levele szedésekor, pattanva-megtörve fokhagymaillatot áraszt, így erről a tulajdonságáról könnyebben felismerhető. Ha nem vagyunk biztosak a gyűjtés során, inkább kereskedőtől vásároljuk meg.
Váljék egészségünkre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: